Tájékoztató a betegjogokról

A betegjogok nem jelentenek többletet az Alkotmányban már benne foglalt alapjogokhoz képest.

Megfogalmazásuk azt tisztázza, hogyan élhet alkotmányos jogaival a gyógykezelésre szoruló magyar polgár az egészségügyi ellátás speciális feltételei között.

Az 1997. évi CLIV. Törvény az egészségügyről az ágazatot érintő szinte valamennyi lényeges kérdésben tartalmaz rendelkezéseket.
A törvényt 1997 decemberében fogadta el a magyar Parlament, 1998 júliustól hatályos.
 
– Az egészségügyi ellátáshoz való jog
– Az emberi méltósághoz való jog
– A kapcsolattartás joga
– Az intézmény elhagyásának joga
– A tájékoztatáshoz való jog
– Az önrendelkezéshez való jog    
– Az ellátás visszautasításának joga
– Az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga
– Az orvosi titoktartáshoz való jog
– Az orvosi kezeléssel, ellátással kapcsolatos panaszok kivizsgálásának joga    

AMIT A BETEGJOGOK JELENTENEK

A betegeknek mindenekelőtt joga van az egészségi állapota által indokolt, megfelelő, folyamatosan hozzáférhető és megkülönböztetés nélküli egészségügyi ellátáshoz.
A beteg az emberi méltósághoz való joga alapján nem tekinthető a gyógyítás puszta tárgyának a betegellátás során. A kórház nem zárt intézmény, a beteg hozzátartozóival kapcsolatot tarthat, a látogatásoknak csak intézményi feltételei és a betegtársaknak jogai szabnak határt.
A beteg csak a törvényben meghatározott esetekben korlátozható az intézmény elhagyásának jogában.
Az új törvény részletesen megszabja a beteg számára egyéniesített formában nyújtandó tájékoztatás tartalmi követelményeit és módját.
Az önrendelkezési jog alapján a cselekvőképes beteg maga dönt az egészségügyi beavatkozással és ellátással kapcsolatos kérdésekben. Meghatározott törvényi feltételekkel az önrendelkezési jog kiterjed az életmentő és életfenntartó beavatkozások visszautasítására is.
A betegnek joga van megismerni a róla készült egészségügyi dokumentációt, erről másolatot készíthet, illetve bizonyos esetekben ezek kijavítását is kérheti. A beteg jogosult arra, hogy az egészségügyi és személyes adatait csak az arra jogosulttal közöljék.
A felmerülő panaszok és jogviták megoldásában a beteget a betegjogi képviselő fogja segíteni.


AMIRE SZÁMÍTHAT, HA ÖN ORVOSHOZ FORDUL:
Önnek joga van kérdezni, tájékozódni az egészségügyi beavatkozások előtt, a gyógykezelés idotartama alatt és azután is.


A TÁJÉKOZTATÁS LÉNYEGE:
Fogalmazza meg a kérdéseit! Igyekezzék figyelni és megjegyezni azokat, amiket az orvos mond, ha nem érti az orvos által mondottakat, ne habozzon visszakérdezni a pontos megértés érdekében.

 

NÉHÁNY TANÁCS

Minden esetben tisztázza, hogy milyen beavatkozások várhatók, ezek hogyan történnek, mennyi időt vesznek igénybe, milyenek a várható következmények.
Ha szükséges az érzéstelenítés fontos tudni, hogyan történik, altatást vagy helyi érzéstelenítést szándékoznak alkalmazni. Az orvos minden beavatkozás előtt részletes szóbeli tájékoztatást nyújt az Ön részére, sőt írott és képekkel illusztrált tájékoztatók is segítik. Adódhatnak olyan kérdései, amelyek nem szerepelnek a tájékoztatásban, ne restellje feltenni ezeket!
Írott tájékoztatót csak akkor írjon alá, ha azt részletesen elolvasta, megértette és megbeszélte kezelőorvosával.

2024 © NATURMED BALATONFÜRED

BALATONFÜRED